• Najwyższa jakość
  • Produkowane w Polsce
  • Darmowa dostawa od 300 zł
Konserwacja odzieży

 

 

KONSERWACJA ODZIEŻY PROUDEST ®

Wszyscy chcielibyśmy jak najdłużej cieszyć się świetnie wyglądającymi ubraniami. Idealnie byłoby, gdyby przez lata użytkowania, wyglądały nadal tak samo, jak zaraz ich po zakupie. Jednak z czasem odzież traci swój pierwotny blask, nasycenie koloru, proporcje a materiał nie jest już tak miły w dotyku jak na początku, a staje się bardziej sztywny i szorstki. Niestety wszystko kiedyś się zużywa i traci swoje pierwotne właściwości. Mimo, że do produkcji naszej odzieży, używamy wyłącznie najlepszych, wyselekcjonowanych materiałów, również one kiedyś podlegają naturalnemu procesowi "starzenia". Ale możemy przy użyciu kilku prostych kroków, znacznie spowolnić ten proces i dłużej cieszyć się pięknym wyglądem naszych ubrań.

Na metkach technicznych, znajdziecie Państwo podstawowe informacje dotyczące prania, prasowania czy suszenia odzieży. Ale czy stosując się wyłącznie do tych ogólnych zasad, mamy pewność, że wszystko jest już pod kontrolą? Generalnie tak, ale jeżeli chcemy naprawdę przedłużyć „życie” naszych produktów, możemy zrobić dla nich znacznie więcej.

 

ISTNIEJE KILKA SPRAWDZONYCH SPOSOBÓW POSTĘPOWANIA Z ODZIEŻĄ BAWEŁNIANĄ:

 

  • Pamiętajmy, aby białe ubrania, prać tylko z białymi.

  • Ciemne i kolorowe ubrania, pierz wyłącznie z innymi w zbliżonych odcieniach.

  • Ubrania ciemne i czarne, najlepiej pierz w specjalnych płynach (np. zmiękczających) przeznaczonych do prania odzieży w tych kolorach.

  • Nie używaj mocnych detergentów do prania odzieży, a już na pewno nie do kolorów.

  • Nie wkładaj do pralki razem z rzeczami bawełnianymi butów, ani innych ubrań posiadających rzepy lub ostre krawędzie.

  • W żadnym wypadku, nie należy poddawać odzieży bawełnianej procesowi prania chemicznego.

  • Pamiętaj również o odpowiedniej temperaturze prania, od 30-40oC. Ten zabieg sprawi, że kolory nie będą się tak szybko spierały i blakły a ponadto, materiał nie straci swoich proporcji.

  • Zarówno ciemne jak i kolorowe czy jasne ubrania, pierz zawsze odwrócone na lewą stronę.

  • Wirowanie w pralce, również jest dość istotne i powinno być delikatne.

  • Suszona odzież, najlepiej aby była przewieszone w pół lub w stanie rozłożona na suszarce na płasko.

  • Odradzamy również suszenie w suszarce mechanicznej.

  • Nie polecamy przypinania spinaczy od dołu odzieży czy wieszania za ramiączka w przypadku koszulek.

  • Również wywieszanie odzieży bezpośrednio na ostre promienie słoneczne, może powodować utratę koloru i blaknięcie odzieży. 

  • Prasowanie również powinno odbywać się po wywróceniu odzieży na lewą stronie.

  • Temperatura prasowania nie powinna być wyższa niż podana na metce informacyjnej maksymalnie do 110oC.

 

 

Musimy wiedzieć, że BAWEŁNA to włókno pochodzenia roślinnego, czyli naturalnego. Tkanina bawełniana jest bardzo przyjemna w w kontakcie z ciałem, ciepła, ale i wrażliwa na wiele substancji chemicznych czy zbyt wysoką temperaturę. Kolejną zaletą bawełny jest fakt, że w minimalnym stopniu elektryzuje się. Jest jednak stosunkowo mało sprężysta, potrafi po praniu tracić swoje wymiary, ale można ją łatwo uformować do uzyskania początkowego stanu. Dodatkowo bawełna dość łatwo się gniecie, więc często występuje w połączeniu z innymi włóknami syntetycznymi jak np. elastan czy poliester . Dzięki temu jest też bardziej elastyczna i nie podlega tak znacznemu odgniataniu się.

Nasza odzież bawełniana, produkowana jest z kilku rodzajów bawełny, oraz zastosowane zostało kilka gramatur. Bluzy najczęściej wykonane są z dwóch rodzajów bawełny, o różnych gramaturach, oraz rodzaju "tkania" bawełny. Jedne wykonane są z bawełny "pętelkowej" o gramaturze około 280 g/m2, z przeznaczeniem wiosna-lato, a inne bluzy (cieplejsze) grubsze, wykonane są z bawełny "czesanej" (od spodu przypominającej w dotyku "misia") o gramaturze powyżej 300 g/m2. Sama różnica gramatury, nie jest może znacząca, jednak rodzaj splotu bawełny, różni się znacznie między sobą. Ma to wpływ bezpośredni, m.in. na cyrkulację powietrza i finalnie odczucia termiczne użytkownika. Pamiętajmy również, że bawełna "czesana" w odróżnieniu do "pętelkowej", potrafi zostawiać do strony wnętrznej "pyłki". Jest to związane bezpośrednio z samym procesem produkcyjnym. Pylenie ustępuje zazwyczaj całkowicie, już po pierwszych praniach. 

 

Dużo łatwiejszym w konserwacji materiałem jest np. poliester, elastan, które to często stosowane są, jako główny splot włókien syntetycznych do produkcji odzieży sportowej jak; legginsy, rashguardy czy koszulki sportowe. Materiały te nie są co prawda tak miłe w dotyku jak bawełna, ale mają inne zalety. Są rozciągliwe, elastyczne, trwałe, nie gniotą się, niekiedy, przy zastosowaniu odpowiedniej technologii, posiadają także właściwości całkiem dobrej cyrkulacji. Ale przede wszystkim, proces ich konserwacji jest zdecydowanie mniej wymagający niż w przypadku odzieży bawełnianej. W większości nie wymagają prasowania, które mogłoby je zniszczyć, a samo suszenie odbywa się błyskawicznie, z racji na skład chemiczny materiału. Kolory są dość trwałe i pozostają niemal idealne, przez okres wielu lat.

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium